Ако сте избрали специалността, първият въпрос, който ви идва наум, е в кое висше училище я има.
По какво да направите своя избор на висше училище, когато специалността се изучава в няколко университета?
Важно условие е дали университетът и специалността са акредитирани.
Акредитацията е признаване на дейността на висшето училище и качеството на обучението по неговите специалности със Закона и държавните изисквания. Акредитацията дава гаранции за легитимност на дипломата. Тя има трайност 3 -5 години. След това (т. е. по времето, което ще завършите) се иска ново признание.
Висшето училище трябва да дава качествено висше образование по “ вашата” специалност, да бъде утвърдено и признато у нас и в чужбина. Следването в такова учебно заведение ще ви донесе по-добра квалификация, самочувствие, сигурност и признание.
Висшите училища в България са три вида: университети, специализирани висши училища и колежи.
УНИВЕРСИТЕТЪТ може и да е с по-тесен профил на обучение, ако отговаря на другите условия на Закона. Но тогава наименованието му трябва да отразява неговата специфика – например Медицински университет, Минно- геоложки университет, Технически университет, Национален военен университет, Аграрен университет и др. У нас има 14 такива университета. Всички те са държавни.
СПЕЦИАЛИЗИРАНОТО ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ обучава в една от четирите области. Такива висши училища у нас има в изкуствата, икономиката, транспорта, строителството сигурността и други – общо 19, от които едно е частно. Специализираното висше училище може да е и академия – музикална, театрална, полицейска и др.
КОЛЕЖЪТ може да е в структурата ( под ръководството) на някакъв университет или да е самостоятелен. У нас има шест самостоятелни колежа, от които два са държавни и четири – частни.
Благодарни сме за подкрепата на:
Тръст за социална алтернатива